Drobnosti, které dělají hodně: Jak snížit spotřebu drobných plastů?

Myslíte si, že jeden člověk nic nezmění? Že vaše snaha jakožto jednotlivce nemá v kontrastu s celým světem žádný dopad? Chyba! Vás – jednotlivců, kteří každý den udělají několik ekologicky zodpovědných rozhodnutí – je spousta. A společně už toho změníte hodně.

Snížit spotřebu drobných plastů je snadné. Jak na to?

Vyměňte plastový zubní kartáček za ten přírodní. Ať už zvolíte kartáček z recyklovaného plastu nebo třeba ten bambusový, budete mít při každé jeho výměně skvělý pocit. Zaručeně!

Noste si svůj kelímek na kávu. Pokud bez káva nedáte ani ránu a chodíte pravidelně pro kávu s sebou do své oblíbené kavárny, je čas pořídit si svůj osobní. V tašce nezabere skoro žádné místo a v některých kavárnách navíc dostanete slevu, když si přinesete svůj kelímek. Samé výhody, viďte?

Tip: Mrkněte na ekologické nádoby na jídlo a pití.

Dejte sbohem igelitkám. Když přijdete z nákupu, přinesete si s sebou spoustu zbytečného plastu, který ihned po vybalení nákupu putuje do koše. Proč? Až se příště vydáte na nákup, vezměte si s sebou látkové sáčky a tašky na zeleninu, ovoce a pečivo.

Nakupujte s rozmyslem. Raději než krájený meloun zabalený v plastu si kupte celý. Raději než čtyři zabalená jablka kupte ta volná. Proč kupovat krájený salát v pytlíku, když si ten celý snadno nakrájíte sami? Proč kupovat balené oříšky, když ty vážené stejně vyjdou levněji? Brzy se naučíte sledovat zbytečné plastové obaly, které jsou na vás nastražené na každém rohu.

Kupujte velká balení. Kromě toho, že větší balení bývají výhodnější, šetříte jejich nákupem životní prostředí. Je totiž lepší vyhodit jeden velký obal jednou za půl roku než jeden malý obal každý měsíc. Rýži, prací prostředek, aviváž, mouku, luštěniny, ořechy a další drogerii i potraviny dnes pořídíte ve velkých eko baleních – anebo ještě lépe – v obchodech bez obalu!