Nejčastější chyby při třídění odpadu: Neděláte je také?

Poctivě každý týden jedete s tříděným odpadem ke kontejnerům? Máte ze sebe dobrý pocit a říkáte si, že svůj díl pro zachování životního prostředí jste udělali?

Co ne/patří do plastu?

  • Do žlutého kontejneru patří obaly označené PE, PP nebo PET, takže i mimo jiné obaly od běžných mycích a čisticích prostředků. Ale pozor na obaly od žíravin (například čistič potrubí či savo). DO plastového odpadu také nepatří výrobky z PVC – ty raději odneste do sběrného dvora.
  • Do plastového odpadu také nevhazujte mastné obaly. Lahev od oleje tam sice patří, ale je třeba ji předem vypláchnout saponátem a teplou vodou.
  • Polystyren patří také do plastu. Takže až si budete příště brát jídlo z restaurace domů, obaly od jídla stačí zbavit mastnoty a můžete je hodit do žlutého kontejneru, kam patří.

Co ne/patří do papíru?

  • Rulička od toaletního papíru nepatří do papíru, jak byste možná čekali. Je totiž vyrobená ze starého recyklovaného papíru, jehož další recyklace již není možná. Vyhoďte ji tedy do směsného odpadu, anebo ještě lépe – na kompost! Totéž platí i pro obaly od vajec.
  • Do papírového opadu nepatří například ani krabice od pizzy a další mastnotou znečistěné papíry.
  • Možná vás to překvapí, ale papírové kelímky od kávy a jiných nápojů do papíru také nepatří. Jsou totiž potaženy tenkou vrstvou plastu či vosku, a proto tyto kelímky patří do směsného odpadu. Pokud si každé ráno kupujete kávu s sebou, možná stojí za zvážení pořízení vlastního kelímku na pití, díky kterému už nebudete muset řešit, co s papírovým kelímkem.

Zjistili jste, že děláte při třídění odpadu chyby? Nevadí, nenechte se odradit – teď už víte, jak třídit zase o něco lépe.