Praktické rady, jak minimalizovat svou produkci odpadu

Každý, kdo se zajímá o životní prostředí, začne řešit, jak s co nejmenší námahou produkovat co nejméně odpadu. Máme pár praktických tipů, které nestojí příliš námahy, a vy budete mít díky nim ze sebe lepší pocit.

Zbavte se zbytečností

Zero waste jde ruku v ruce s minimalismem. Neznamená to nutně, že máte polovinu svého vlastnictví vyhodit – to by samozřejmě bylo kontraproduktivní. Ale celkově se před nákupem nové věci zamyslete, jestli ji skutečně potřebujete, jestli už náhodou nevlastníte něco, co by mohlo funkci nové věci splňovat a jestli náhodou neexistuje ekologičtější varianta toho, co se chystáte pořídit.

Dejte sbohem plastovým sáčkům a igelitkám

Než půjdete na nákup, připravte si vlastní ekologické sáčky na ovoce a zeleninu a látkovou tašku. Proč si domů kromě toho, co skutečně chcete koupit, nosit i kilo plastů?

Tip: Pokud doma už plastové sáčky máte, nevyhazujte je – naopak se je snažte před vyhozením na maximum využít. A nakonec je nezapomeňte hodit do tříděného odpadu.

Skoncujte s pitím z plastu

Tedy z toho jednorázového. Pořiďte si kelímek na pití a láhev na vodu a namísto kupovaných PETek si doplňujte tekutiny ekologicky!

Naučte se nakupovat bez obalu

Na tržnicích a v malých obchůdcích najdete stejné potraviny jako v supermarketu, ale namísto plastových obalů si je odnesete ve vlastních nádobách. Chce to si na takový způsob nákupu zvyknout, ale vy to určitě zvládnete!

Vyrobte si vlastní čisticí prostředky

Podívejte se, jak snadno vyrobíte domácí aviváž, prací prášek a další úklidové prostředky. Je to snadné, ekologické a nesrovnatelně levnější!