Zero waste: O co jde a jak na to?

Každý z nás produkuje každý den znatelné množství opadu. Ať už ho třídíme, nebo netřídíme, dopad na životní prostředí má každá vyhozená věc. Zero waste je životní styl, při kterém se každý snaží dosáhnout stavu, kdy jako jedinec či jako domácnost neprodukuje odpad žádný a tím nezatěžuje životní prostředí. Jak takový životní styl vypadá? A jak se kýženému cíli alespoň částečně přiblížit?

5 zásad života bez odpadu

Domácnost, která chce minimalizovat svou produkci odpadu a tím svůj negativní vliv na životní prostředí, by se měla řídit těmito 5 kroky.

  • Krok 1: Zamítnout (co nepotřebujeme)
  • Krok 2: Zredukovat (co potřebujeme a nemůžeme zamítnout)
  • Krok 3: Zužitkovat (co spotřebováváme a nemůžeme zamítnout nebo zredukovat)
  • Krok 4: Zrecyklovat (co nemůžeme zamítnout, zredukovat, nebo zužitkovat)
  • Krok 5: Zkompostovat (zbytek)

Možná si zatím nedokážete představit, ale často jde o malé krůčky, které postupně na sebe navazují. Začnete tím, že budete více přemýšlet o tom, co vlastně kupujete a zda to opravdu potřebujete. A když to opravdu potřebujete, tak se zamyslete nad tím, jestli to nelze pořídit třeba jinak než v plastovém obalu.

Začněte u potravin

Až budete příště dělat rodinný nákup, zkuste se zaměřit na to, kolik sáčků a plastových obalů přinesete domů a v podstatě okamžitě vyhodíte. Zkuste si do obchodu nosit své sáčky (pokud možno ne plastové) na ovoce a zeleninu a své obaly na pečivo.

Jde to i bez obalu

Porozhlédněte se, zda nemáte ve svém okolí nějaký bez-obalový obchod, do kterého můžete s vlastními nádobami přijít a nakoupit si mouku, cukr, čočku, ale třeba i čisticí prostředky či kosmetiku.

Tip: Tyto obchody v zásadě nabízejí ekologickou drogerii a kosmetiku, kterou ale pořídíte samozřejmě i s obalem. Třeba u nás.

Jak nahradit to, bez čeho se neobejdete?

Zubní kartáčky, brčka, make-up a další produkty, bez kterých si svůj každodenní život nejspíš nedokážete představit, je možné nahradit ekologickou alternativou. Plastový zubní kartáček vyměňte za rozložitelný bambusový kartáček, plastová brčka vyměňte ekologická brčka z bambusu, skla či papíru.

Malé změny nastartují tu velkou, tak na sebe ze začátku neklaďte příliš velké nároky a začněte malými krůčky. I ty se totiž počítají!